TOPLU Muhtasar-EBildirge Eşleştirme (Ek-8)

Nedir?

Bilindiği üzere Muhtasar Beyanname ile Aylık Prim ve Hizmet Bildirgesi (E-Bildirge)'nin birleşmesi sebebiyle Maliye kayıtları ile SGK kayıtlarının 02.05.2017 tarihine kadar birbiriyle eşleştirilmesi gerekmektedir. Her bir SSK dosyası için Yeni Ünite Kodu, Eski Ünite Kodu, Sıra Numarası, İl Kodu, Aracı Kodu, Maliye kayıtlarındaki şube bilgileri ayrı ayrı alanlara girilmesi gerektiğinden tüm mükellefler için bu işlemin yapılması çok uzun zaman almaktadır. Ayrıca SGK dosya numarasının uzunluğundan dolayı bu bilgileri hatasız olarak girmek büyük dikkat gerektirir. Bu uygulama aracılığıyla tüm mükelleflerinize ait SGK dosyalarını birkaç tıklamayla kısa zamanda maliyeye bildirmiş olacaksınız.

 

Nasıl Çalışır?

E-Beyanname şifre girişi ile birlikte defterini tuttuğunuz tüm mükellefler, mükelleflerin şube bilgileri, varsa daha önceden yapılan bildirimler, maliyeden otomatik olarak sorgulanır. E-Bildirge şifrelerinin kopyala/yapıştır ile girilmesi ile SGK kayıtlarındaki mükellef bilgileri otomatik olarak okunur ve eşleştirme işlemi önizleme olarak sunulur. Bu bilgiler üzerinde düzeltme/ekleme/çıkarma yapabilmeniz mümkündür. Maliye'ye Bildir butonuna tıklanması ile bilgiler Maliye'ye otomatik olarak bildirilmiş olur.

 

Şube/Dosya no vb. bilgileri tek tek girecek miyim?

Elbetteki hayır. E-Beyanname ve E-Bildirge şifreleri girildikten sonra veriler otomatik olarak sorgulanıp eşleştirilecektir. Okunan veriler üzerinde değişiklik/düzeltme yapabilirsiniz.

 

İşlem ne kadar sürüyor?

Manuel olarak birkaç saatte yapacağınız bildirimleri, yalnızca birkaç dakika içinde yapabileceksiniz. Biliyoruz, yıllık beyannamelerden dolayı yeterince yoğunsunuz. Siz işinize odaklanın, angaryaları bize bırakın :)

Sistemin düzgün çalışması için Google Chrome tarayıcısını kullanmanızı öneriyoruz.
Web: www.kocaeliyazilim.com - Telefon: 0 (850) 220 2525
Yandex.Metrica